Blog

Surrealistickou krajinou bolivijského Altiplana

Surrealistickou krajinou bolivijského Altiplana
 • 13. dubna
 • |
 • 2018

Jihoamerická náhorní plošina zvaná Altiplano je krásná i drsná zároveň. Na snímcích vypadá neskutečně malebně, barevně a idylicky, ale teprve když se v onom prostředí ocitnete a můžete zapojit další smysly, vychutnáte si onu atmosféru dokonale.

Text a foto: Jakub Cejpek

Jihoamerická náhorní plošina zvaná Altiplano je krásná i drsná zároveň. Na snímcích vypadá neskutečně malebně, barevně a idylicky, ale teprve když se v onom prostředí ocitnete a můžete zapojit další smysly, vychutnáte si onu atmosféru dokonale. Poznáte totiž i tu odvrácenou tvář, kterou čtyřtisícové plató nabízí. Ledový vítr vám pronikne až do morku kostí, řídký vzduch s nedostatkem kyslíku zpomalí vaše kroky a sirné výpary fumarol budou nepříjemně dráždit sliznice. Přesto, nebo právě proto, nepřestanete žasnout nad krásami, které v této části Bolívie příroda vyčarovala. 

Svérázný La Paz

Do Bolívie jsem se vracel po dlouhých 8 letech a tentokrát navíc i v roli průvodce. Nejchudší země Jižní Ameriky se za tu dobu naštěstí změnila jen nepatrně. Hned přistání v La Paz je velkým dobrodružstvím. Letiště v El Alto leží v nadmořské výšce 4100 metrů a jsou známé příběhy, kdy cestovatelé omdlévali už při čekání na kufry.

Nás naštěstí takový osud nečekal a tak jsme si mohli hned od začátku užívat bezkonkurenční panorama milionové pulzující metropole, nad kterou se tyčí masiv šestitisícovky Illimani. Novinkou posledních let je v tomto městě síť kabinových lanovek, která tvoří netradiční, ale v tomto případě velice funkční alternativu k hromadné dopravě, které do té doby dominovaly dodávky a autobusy s 50 let starými dieselovými motory a odpovídajícím zvukovým a exhalačním projevem.

Výškový koupací rekord v jezeře Titicaca

Posvátné jezero Titicaca (které zabírá desetinu plochy ČR) a nábožensky významné město Copacabana (podle ní byla pojmenována ona známá pláž, nikoliv naopak) jsme využili především k aklimatizaci, ale zvládli jsme si rozšířit i gurmánské obzory na mnohých variacích úpravy pstruhů. Kromě toho jsme se v slunném odpoledni na ostrově Isla del Sol odhodlali a absolvovali i regulérní koupel ve výšce 3812 metrů, čím jsme si mnozí udělali osobní rekord.

Pustý, krutý a malebný jihozápad

Rozlehlé a nehostinné oblasti rozkládající se u hranic s Argentinou a Chile nelze prozkoumat prakticky jinak, než na palubě terénního auta. Našlo se sice v minulosti už i pár odvážlivců, kteří křižovali zdejší prašné silnice na kole, ale stačí jedno setkání s místním větrem a zimou abyste shledali, že podobný počin hraničí s šílenstvím. Rádi tak na pár dní usedáme do relativního bezpečí spolehlivého Land Cruiseru (jiné modely tu prakticky nenajdete) a navštěvujeme postupně skalní města, vysoké vulkány i pestrobarevné laguny plné plameňáků. Každý den přináší nové scenérie a náš údiv nad tím, v jak nehostinné krajině dokážou přežívat zvířata i lidé.

Pestrobarevné laguny plné plameňáků

Bílé moře Salaru

Největší solná poušť světa je opravdu neuvěřitelně rozlehlá (10000 km2) a bílý povrch připomíná zasněženou hladinu rybníka, byť poněkud přerostlého. Z této roviny se tu a tam vynořují malé ostrůvky porostlé kaktusy, které jsou staré stovky let. Pro našince, zvyklého na středoevropskou vesnickou krajinu je to scenérie zcela z říše snů. Tuto fata morgánu ještě umocňujeme výstupem na blízkou sopku Tunupa, která stoupá do pětitisícové výšky a jejíž svahy jsou pokryty žluto-červenou sutí. K završení porce nevšedních zážitků se ještě proběhneme po střechách lokomotiv na blízkém Cementerio del Trenes a přesouváme na skok do civilizace.

Bílé moře Salaru

Hornický očistec ve stříbrném Potosí

Pokud jste si někdo doposud idealizoval práci horníků, návštěva dolů v Potosí vás rychle vrátí do reality. Když vidíte 14leté kluky, kteří vozí jedno kolečko rudy za druhým a mají dost vysokou šanci, že za 15 let zemřou na silikózu, těžko vás to nechá chladnými. Přesto Potosí, kdysi největší město celé Ameriky, tvoří významnou část bolivijské historie a místní hora Cerro Rico umožnila vytěžit pohádková množství stříbra a dalších cenných minerálů. Dělba práce fungovala od počátku ukázkově – místní makali a Španělé odváželi. Od dávných dob se práce v dolech změnila jen pramálo – těží se s pomocí základních nástrojů, horníci mají tváře nacpané kokovými lístky a jedou často v 24 hodinových šichtách. Město má ale i své veselejší stránky – na ulicích to žije, atmosféra je poklidná a odkaz bohaté koloniální architektury dělá z Potosí město s nejmalebnějším centrem, které jsme v Bolívii navštívili.

 

Opuštěný kraj vulkánů a vysokohorských lagun

Pokud bych měl doporučit jen jedno jediné místo, kam se v Bolívii podívat, vybral bych bez váhání národní park Sajama. Tento kout totiž podle mě nejlépe charakterizuje Bolívii v její kráse a odlehlosti. Do malé vesničky jezdí jen jeden mikrobus denně a místo toho, aby se místní obtěžovali s topením (beztak tu není dřevo), oblečou si tři svetry (a že jsou potřeba!). V liduprázdné krajině najdete i nejvyšší vrchol Bolívie, který se překvapivě jmenuje taktéž Sajama (6542 m) a dvojici dalších sopek, které vypadají jakou dvojčata a nazývají se Parinacota a Pomerape. Leží na samé hranici s Chile a kolem jejich svahů se můžete projít pokud se vydáte na nádherný 1-2 denní okruh kolem vysokohorských lagun. Závěry túr si pak vždy můžete vychutnat ve čtyřicetistupňových termálních bazénech. Shodli jsme se na tom, že žít bychom tu asi nechtěli, ale jako návštěvníci si to nemůžeme vynachválit.

Nejsnazší šestitisícovka na světě?

O vrcholu Huyana Potosí (6088 m) se říká, že je snad nejsnazší šestitisícovkou, na kterou se můžete vydat. Blízkost La Paz, který je doslova coby kamenem dohodil, by tomu i napovídal, ale problém tkví v tom, že žádný výstup nad hranici šesti kilometrů není zas tak docela jednoduchý. Díky dobré aklimatizaci se nám sice všem daří vystoupit až na nejvyšší bod, ale kromě odhodlání za to vděčíme také tomu, že jsme jako zázrakem byli ušetřeni mrazivému, tradičnímu a obávanému větru. Užíváme si nádherný východ slunce za výjimečného bezvětří  a říkáme si, že jsme si ani lepší zakončení našeho putování přát nemohli.

Nejsnazší šestitisícovka na světě?

Silnicí smrti do jiného světa

Dny v Jižní Americe využíváme do poslední chvíle. Ještě před samotným odletem se tak pouštíme na dvou kolech ze sedla La Cumbre (4700 m) do džungle v Yolose (1200 m), abychom aspoň zběžně poznali i další (a majoritní) tvář Bolívie. V technicky nenáročném, ale velmi unikátním 56 kilometrovém sjezdu protínáme několik vegetačních pásů a den zakončujeme koupelí v řece s výhledem na opice poskakující po okolních stromech. V porovnání s pochodem po ledovci o pár dní dříve (a 30 km vzdušnou čarou) je to neuvěřitelný kontrast, který jen dokazuje, jak pestrou krajinu Bolívie nabízí. Pokud vás ani tato slova, fotografie a video nepřesvědčili, nezbývá, než abyste koupili letenku a přesvědčili se sami!

Jaké fotovybavení jsem s sebou sbalil do Bolívie?

Jako vždy jsem chtěl velikost a hmotnost fotovýbavy stáhnout na minimum, ale zároveň jsem si chtěl z Bolívie přivézt co možná nejlepší záběry. Navíc jsem z předchozí zkušenosti věděl, jaké klimatické podmínky panují na Altiplanu a že výměna objektivů ve velké zimě a v silném větru unášejícím spousty prachu není nic, co by optice a snímači dvakrát prospívalo. Proto jsem zvolil kombinaci osvědčeného těla Fujifilm X-T2 s objektivem 16-55/2.8. Ten je sice o něco těžší a větší, než by se na segment bezzrcadlovek slušelo, ale pokryje beze zbytku ohniska, která jako cestovatel potřebuji, má skvělou světelnost a výsledná kvalita obrazu je na úrovni pevných skel. Foťák jsem jako vždy nosil v osvědčené pistoli Toploader Zoom 45 AW II. Pro objevování nové dimenze focení a filmování jsem tentokrát přibalil i dron DJI Mavic Pro.

INFOBOX

Bolívie

 • Počet obyvatel: 11 milionů
 • Náboženství: římští katolíci (92%)
 • Rozloha: 1,1 mil km2
 • Nejnižší bod: Rio Paraguay (90 m n. m.)
 • Nejvyšší bod: Sajama (6542 m n. m.)
 • Teploty v srpnu: min. -5 °C, max. 15 °C (Uyuni); min. 16 °C, max 28 °C (Santa Cruz)
 • Průměrné roční srážky: 145 mm (Uyuni), 1500 mm (Santa Cruz)
 • Měna: boliviano (BOB), 1 boliviano = 3 CZK
 • HDP: 6954 USD/obyv. (120. na světě, nejchudší země Jižní Ameriky)

Fotogalerie

 

Akce měsíce

Akce
Sleva
Joby GripTight Bike Mount Pro

Mějte svůj mobilní telefon stále na očích, ale přitom v maximálním bezpečí, i na svých cyklo nebo moto túrách. Profesionální robustní celokovový držák Joby GripTight Bike Mount PRO vám umožní pevně zafixovat váš mobilní telefon ve vertikální nebo horizontální poloze na řídítka kola nebo motocyklu, aniž byste se o něj museli strachovat.

  1 990  

Akce
Sleva
Lowepro Flipside Trek 250 AW

Hledáte prvotřídní kompaktní batoh pro svou foto techniku, který vám ale současně poskytne dostatečný prostor pro vaše osobní věcí a další vybavení? Profesionální outdoorový batoh Lowepro Flipside Trek 250 AW s patentovaným systémem ActivZone pro pohodlné celodenní nošení, vestavěnou pláštěnkou proti nepřízni počasí a dalšími „vychytávkami“, je skvělou volbou.

  2 999  

Akce
Sleva
National Geographic Australia Messenger M

Prémiová ramenní brašna National Geographic Australia Messenger M zaujme nejen svým jedinečným designem, který je inspirován australskými scenériemi, mořem a vnitrozemím, ale také vynikajícím zpracováním, kvalitou použitých materiálů a flexibilitou. Svěží vzhled pomáhá fotografům udržovat ležérně styl, zatímco foto technika a další vybavení je chráněno renomovaným systémem ochrany Manfrotto.

  3 490  

Akce Doprava zdarma Doprava zdarma
Sleva
Lowepro Passport Sling III šedá/oranžová

Stylová brašna s praktickou konstrukcí. Hlavní komora je rozdělena vyjímatelnou polstrovanou fotovaničkou na fotoaparát, kterou jde nastavit do dvou velikostí. Vejde se do ní CSC nebo DSLR fotoaparát s nasazeným objektivem, další objektiv, foto příslušenství, osobní věci a malý stativ.

  1 699  

Akce
Sleva
Joby Suction Cup&GorillaPod Arm

Držák s přísavkou Suction Cup&GorillaPod Arm™ je určen pro uchycení a zafixování outdoorové kamery (GoPro™ apod.) nebo fotoaparátu na hladké a rovné povrchy – výlohy, okna – skleněné plochy v exteriérech a interiérech, okna a karoserie auta, kapotáž motorky, vodního skůtru apod. Přísavka se vyznačuje extrémně malým průměrem a mimořádnou pevností a stabilitou uchycení.

VIP cena 1 087   1 088

Akce
Sleva
Joby GripTight Auto Vent Clip

Elegantní držák chytrých telefonů do auta. Používáte telefon jako auto navigaci a také řešíte, jak telefon uchytit na palubní desce a přitom si „nezničit“ interiér automobilu nevzhledným, těžkým držákem z nekvalitních plastů a velkou přísavkou? Joby GripTigh Auto Vent Clip je elegantní, lehký, precizně provedený držák pro uchycení telefonu do mřížky ventilace. Praktický, polohovatelný (vertikálně, horizontálně), odnímatelný, skladný.

  849